Licensed to Mt. Ararat Track           HY-TEK's Meet Manager 1/25/2020 05:31 PM
               Bowdoin Invitational #3 - 1/24/2020 to 1/25/2020                
                                Bowdoin College                                
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Faith Beaulieu            SO Thomas                    8.37  
  2 Ellie Hoving              SO Thomas                    8.72  
  3 Ashley Kelley                UNE                       9.10  
  4 Jessica Jensen            FR Thomas                    9.17  
  5 Tawnee Roberts            SO Farmington                9.45  
  6 Paige Ireland             SR Farmington                9.83  
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Faith Beaulieu            SO Thomas                   28.21   3 
  2 Ellie Hoving              SO Thomas                   28.97   3 
  3 Gillian King              SO Bowdoin                  30.80   3 
  4 Ashley Kelley                UNE                      31.48   3 
  5 Eliza DeNegris             0 UNE                      31.81   2 
  6 Tawnee Roberts            SO Farmington               32.48   1 
  7 Paige Ireland             SR Farmington               33.75   1 
  8 Molly Walker              FR Thomas                   34.60   1 
  9 Emily Young                  UNE                      35.58   2 
 10 Megan Fecteau              0 UNE                      35.97   2 
 
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamie Lau                 SO Bowdoin                1:07.99  
  2 Jessica Jensen            FR Thomas                 1:11.29  
  3 Emily Young                  UNE                    1:20.04  
 
Women 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Claire Traum              JR Bowdoin                1:42.80  
  2 Julia Zitzmann            SR Bowdoin                1:43.71  
  3 Cameron Mackenzie         SO Bowdoin                1:44.40  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emma Noel                 FR Bowdoin                2:27.40  
  2 Naomi Moulton             SO Farmington             2:51.60  
  3 Anna Winkler                 UNE                    2:57.88  
  4 Charlotte Allard          JR Farmington             3:26.09  
 
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leila Trummel             FR Bowdoin                3:12.62  
  2 Tabitha Lingar            JR Farmington             4:26.96  
 
Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leila Trummel             FR Bowdoin                5:23.08  
  2 Jasmine Syed               0 UNE                    5:48.23  
  3 Ana Gunther               FR Bowdoin                5:51.16  
  4 Eliza DeNegris             0 UNE                    6:20.86  
  5 Audrey Kimball            SO Thomas                 7:16.02  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Claire Wolff              FR Bowdoin               11:07.74  
  2 Kelsee Gladu               0 UNE                   11:49.09  
  3 Chelsea Puckett           SO Bowdoin               12:16.31  
  4 Audrey Kimball            SO Thomas                14:45.31  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie LeBlanc             SR Farmington            18:35.05  
  2 Sarah Andrews              0 UNE                   23:18.50  
  3 Hannah Libby                 UNE                   24:21.54  
  4 Grace Libby                  UNE                   24:43.76  
 
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elise Martin              FR Bowdoin                  10.04  
  2 Stephani Schaivoni        SO Bowdoin                  10.90  
  3 Elizabeth Gardner         JR Bowdoin                  11.23  
  4 Leah Matari               SR Bowdoin                  11.28  
  5 Sydney Ericson               UNE                      11.97  
 
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                        2:02.89  
     1) Devin McKinney JR               2) Gillian King SO                
     3) Kenya Mathieu FR                4) Elizabeth Gardner JR           
  2 Maine-Farmington  'A'                               2:08.69  
     1) Tabitha Lingar JR               2) Katie LeBlanc SR               
     3) Paige Ireland SR                4) Naomi Moulton SO               
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas College  'A'                                 5:02.36  
     1) J'Auna James SO                 2) Jessica Jensen FR              
     3) Audrey Kimball SO               4) Molly Walker FR                
  2 Bowdoin  'A'                                        5:02.68  
     1) Ana Gunther FR                  2) Anna Leitner FR                
     3) Kenya Mathieu FR                4) Jamie Lau SO                   
 
Women Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                       13:10.92  
     1) Cameron Mackenzie SO            2) Emma Noel FR                   
     3) Julia Zitzmann SR               4) Claire Traum JR                
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sophie Taylor             FR Farmington               1.36m    4-05.50 
  2 Leah Matari               SR Bowdoin                  1.31m    4-03.50 
 -- Stephani Schaivoni        SO Bowdoin                     NH            
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Faith Beaulieu            SO Thomas                   2.90m    9-06.25 
  2 Joanna Lin                SO Bowdoin                  2.00m    6-06.75 
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Elise Martin              FR Bowdoin                  4.63m   15-02.25 
  2 Sophie Taylor             FR Farmington               4.06m   13-04.00 
  3 Jacalyn Pelletier         FR Thomas                   3.94m   12-11.25 
  4 Stephani Schaivoni        SO Bowdoin                  3.88m   12-08.75 
  5 Ellie Michaud             SO Thomas                   3.86m   12-08.00 
  6 Ashley Kelley                UNE                      3.64m   11-11.50 
  7 J'Auna James              SO Thomas                   3.52m   11-06.75 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lydia Pitts               SO Bowdoin                 11.27m   36-11.75 
  2 Jacalyn Pelletier         FR Thomas                   8.85m   29-00.50 
  3 Ellie Michaud             SO Thomas                   8.63m   28-03.75 
  4 Megan Fecteau              0 UNE                      8.10m   26-07.00 
 
Women Shot Put
====================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            H# Points
====================================================================================
  1 Belinda Saint Louis       JR Bowdoin                 11.67m   38-03.50  2 
  2 Emma Hargreaves           FR Bowdoin                 11.40m   37-05.00  2 
  3 Lilly Friars              SO Thomas                  10.52m   34-06.25  2 
  4 Jada Scotland             FR Bowdoin                  9.84m   32-03.50  2 
  5 Jennasea Hubbard          FR Farmington               9.81m   32-02.25  2 
  6 Jessica Brink             SR Farmington               9.78m   32-01.00  2 
  7 Cyd Todd                  JR Thomas                   9.66m   31-08.50  2 
  8 Kaysee Leary              FR Thomas                   8.26m   27-01.25  1 
  9 Emily Hargreaves          FR Farmington               8.15m   26-09.00  1 
 10 Amber McKenzie            SR Farmington               7.84m   25-08.75  1 
 11 Stephanie McLean          JR Farmington               7.79m   25-06.75  1 
 12 Brianna Reece             FR Farmington               7.78m   25-06.25  1 
 13 Carey Lee                 SO Bowdoin                  7.00m   22-11.75  1 
 
Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Belinda Saint Louis       JR Bowdoin                 13.31m   43-08.00 
  2 Jada Scotland             FR Bowdoin                 12.98m   42-07.00 
  3 Lilly Friars              SO Thomas                  12.70m   41-08.00 
  4 Cyd Todd                  JR Thomas                  12.12m   39-09.25 
  5 Jessica Brink             SR Farmington              11.28m   37-00.25 
  6 Kaysee Leary              FR Thomas                   9.86m   32-04.25 
  7 Stephanie McLean          JR Farmington               7.35m   24-01.50 
  8 Emily Hargreaves          FR Farmington               7.33m   24-00.75 
  9 Brianna Reece             FR Farmington               7.22m   23-08.25 
 
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Peterson           SO Thomas                    7.57  
  2 Devon Davis               SO Thomas                    7.65  
  3 Shaynen Schofield         JR Thomas                    7.80  
  4 Gabriel Sylvan            SO Bowdoin                   8.04  
  5 Kevin Brewer                 UNE                       8.17  
  6 Garrett Fisher            JR Farmington                9.42  
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Soren Birkeland           JR Bowdoin                  23.66   4 
  2 Devon Davis               SO Thomas                   23.95   4 
  3 Andrew Peterson           SO Thomas                   24.99   4 
  4 Mykal Glasgow             JR Thomas                   26.06   3 
  5 Gabriel Sylvan            SO Bowdoin                  26.25   3 
  6 Stephen Gray              FR Thomas                   26.36   3 
  7 Jarod Maher               FR Thomas                   26.66   2 
  8 Ben Toribio               SR Farmington               26.70   3 
  9 Harrison Mosher           SO Thomas                   26.77   2 
 10 Noah Poulin               FR Thomas                   27.67   2 
 11 Cam Morin                 SR Farmington               27.74   1 
 12 Parker Kennedy            FR Thomas                   28.97   2 
 13 Benjamin Harvey              UNE                      29.94   4 
 14 Corbin Bouchard           SO Farmington               30.00   1 
 15 William Chinnock          SO Farmington               31.64   1 
 
Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaynen Schofield         JR Thomas                   54.75  
  2 Jarod Maher               FR Thomas                   59.85  
  3 Cam Morin                 SR Farmington             1:01.18  
  4 Noah Poulin               FR Thomas                 1:05.81  
  5 William Chinnock          SO Farmington             1:10.90  
 
Men 600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mateo Rivera              SO Bowdoin                1:28.19   2 
  2 Stevie Upton              SR Bowdoin                1:29.50   2 
  3 Harrison Mosher           SO Thomas                 1:33.53   2 
  4 Thomas Dupuy              JR Farmington             1:38.34   2 
  5 Nick Vacco                FR Thomas                 1:49.02   1 
  6 Aidan O'Keefe              0 UNE                    1:50.02   2 
  7 Parker Kennedy            FR Thomas                 1:54.23   1 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Auer                 FR Bowdoin                1:58.17  
  2 Jarrod Hooper             SO Thomas                 2:01.23  
  3 Vincent Dong              JR Bowdoin                2:03.32  
  4 Joe Ashby                 SO Farmington             2:04.28  
  5 Peter Enger               SO Bowdoin                2:08.58  
  6 Kevin Jasani               0 UNE                    2:20.59  
  7 Brian Will                 0 UNE                    2:40.65  
 
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Maniatis             SO Bowdoin                2:48.17  
  2 Owen McQuarrie            FR Thomas                 2:53.13  
 
Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jarrod Ottman             SR Thomas                 4:25.50  
  2 Ryan Supple               FR Bowdoin                4:41.91  
  3 James Giltner             FR Bowdoin                4:43.86  
  4 Ryan Beckerman            FR Thomas                 5:03.78  
  5 Evan Burnell              FR Farmington             5:16.41  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Meredith           SO Bowdoin                8:57.03  
  2 Jarrod Ottman             SR Thomas                 9:00.48  
  3 Ted Fuell                 FR Bowdoin                9:12.58  
  4 Griffin Ott               SO Bowdoin                9:13.16  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alister Piccini           SO Thomas                17:18.03  
  2 Alec Walker                0 UNE                   17:20.03  
  3 Jeff Waters                0 UNE                   17:43.49  
  4 Caleb Grover              SR Farmington            18:20.89  
  5 Tyler Pellerin             0 UNE                   18:50.17  
  6 Josh Crocker              SO Thomas                19:53.42  
  7 Cam Meserve               FR Thomas                19:57.81  
 
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benjamin Wong             SR Bowdoin                  10.47  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas College  'A'                                 3:46.01  
     1) Devon Davis SO                  2) Shaynen Schofield JR           
     3) Jarrod Hooper SO                4) Jarrod Ottman SR               
  2 Bowdoin  'A'                                        3:51.35  
     1) Lyndbergh Simelus SR            2) Ryan Supple FR                 
     3) Benjamin Wong SR                4) Soren Birkeland JR             
  3 Thomas College  'B'                                x4:19.25  
     1) Andrew Peterson SO              2) Parker Kennedy FR              
     3) Jarod Maher FR                  4) Cam Meserve FR                 
 
Men Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                       11:08.65  
     1) Peter Enger SO                  2) Stevie Upton SR                
     3) Vincent Dong JR                 4) Brooks Peters FR               
  2 Thomas College  'A'                                11:58.81  
     1) Ryan Beckerman FR               2) Owen McQuarrie FR              
     3) Harrison Mosher SO              4) Alister Piccini SO             
  3 University of New England  'A'                     13:16.54  
     1) Kevin Jasani 0                  2) Aidan O'Keefe 0                
     3) Jeff Waters 0                   4) Alec Walker 0                  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mykal Glasgow             JR Thomas                   1.80m    5-10.75 
  2 Stephen Gray              FR Thomas                   1.75m    5-08.75 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ryan Durkin               SO Bowdoin                  4.30m   14-01.25 
  2 Kevin Brewer                 UNE                      2.45m    8-00.50 
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cedric Blaise             SO Bowdoin                  6.34m   20-09.75 
  2 Reed Foster               JR Bowdoin                  6.28m   20-07.25 
  3 Jared Prior               SR Bowdoin                  5.87m   19-03.25 
  4 Mykal Glasgow             JR Thomas                   5.55m   18-02.50 
  5 Ben Toribio               SR Farmington               5.37m   17-07.50 
  6 Kevin Brewer                 UNE                      5.03m   16-06.00 
  7 Gabriel Sylvan            SO Bowdoin                  4.86m   15-11.50 
  8 Corbin Bouchard           SO Farmington               4.52m   14-10.00 
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cedric Blaise             SO Bowdoin                 11.90m   39-00.50 
 -- Benjamin Harvey              UNE                       FOUL            
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Michael Donovan           JR Bowdoin                 14.56m   47-09.25 
  2 Ajeya Balasubramanyam     JR Bowdoin                 12.27m   40-03.25 
  3 Evan Saindon                 UNE                     11.75m   38-06.75 
  4 Dom Acquista              FR Bowdoin                 11.41m   37-05.25 
  5 Jack McGinn               FR Bowdoin                 11.38m   37-04.00 
  6 Alixx Canwell             FR Farmington              10.91m   35-09.50 
  7 Shawn Ouellette           SO Thomas                  10.43m   34-02.75 
  8 Jon Chappel                  UNE                      9.75m   32-00.00 
  9 Seth Tapley               FR Thomas                   9.39m   30-09.75 
 10 Jarrett Ho                   UNE                      9.31m   30-06.50 
 11 Andrew Graves                UNE                      9.21m   30-02.75 
 12 Isiaah Boria              JR Farmington               9.09m   29-10.00 
 13 Brandon Reynolds          SO Thomas                   7.32m   24-00.25 
 
Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jack McGinn               FR Bowdoin                 14.89m   48-10.25 
  2 Dom Acquista              FR Bowdoin                 11.71m   38-05.00 
  3 Shawn Ouellette           SO Thomas                   9.83m   32-03.00 
  4 Seth Tapley               FR Thomas                   8.69m   28-06.25 
  5 Isiaah Boria              JR Farmington               8.59m   28-02.25 
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Carter                JR Thomas                    7.61     678
  2 Rodny Bonhomme            SO Thomas                    7.73     640
  3 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                    7.80     619
  4 Eli Wall                  FR Thomas                    7.82     613
  5 Isaac Mullins             SO Thomas                    7.92     583
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Carter                JR Thomas                 2:58.05     683
  2 Eli Wall                  FR Thomas                 3:20.47     478
  3 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                 3:21.91     466
  4 Rodny Bonhomme            SO Thomas                 3:23.89     449
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                   10.01     539
  2 Eli Wall                  FR Thomas                   10.23     498
  3 Rodny Bonhomme            SO Thomas                   10.23     498
  4 Ben Carter                JR Thomas                   10.31     484
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Isaac Mullins             SO Thomas                   1.61m    5-03.25    472
  2 Eli Wall                  FR Thomas                   1.58m    5-02.25    449
  2 Rodny Bonhomme            SO Thomas                   1.58m    5-02.25    449
  2 Ben Carter                JR Thomas                   1.58m    5-02.25    449
  5 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                   1.55m    5-01.00    426
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eli Wall                  FR Thomas                   2.95m    9-08.00    345
  2 Rodny Bonhomme            SO Thomas                   2.45m    8-00.50    231
  2 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                   2.45m    8-00.50    231
  4 Ben Carter                JR Thomas                   1.95m    6-04.75    130
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                   5.81m   19-00.75    546
  2 Ben Carter                JR Thomas                   5.59m   18-04.25    500
  3 Eli Wall                  FR Thomas                   5.41m   17-09.00    463
  4 Rodny Bonhomme            SO Thomas                   5.29m   17-04.25    439
  5 Isaac Mullins             SO Thomas                   4.77m   15-07.75    339
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rodny Bonhomme            SO Thomas                  10.25m   33-07.50    501
  2 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                   9.54m   31-03.75    458
  3 Ben Carter                JR Thomas                   9.19m   30-02.00    437
  4 Eli Wall                  FR Thomas                   8.28m   27-02.00    383
  5 Isaac Mullins             SO Thomas                   8.16m   26-09.25    376
 
Men Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ben Carter                JR Thomas                    3361     
  2 Eben Kittredge-Cram       JR Thomas                    3285     
  3 Eli Wall                  FR Thomas                    3229     
  4 Rodny Bonhomme            SO Thomas                    3207