38 Athletes Named to the All-Academic Team

38 Athletes Named to the All-Academic Team

Farmington, Maine - UMaine-Farmington is proud to announce 38 athletes were named to the All-Academic Team for the winter/spring semester. In order to be eligible, student-athletes must achieve at least sophomore standing and earn a cumulative grade point average of 3.50 or higher on a 4.0 scale. Further, student-athletes must compete in at least two seasons of a NAC sport over two academic years.

Click here for a complete list of NAC award winners

All-Academic Team - Spring 2020        
           
SPORT - Baseball          
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Malloy Chase Sr. Biology Madison, Maine  
Rodrigue Justin Sr. Mathematics Augusta, Maine  
Terhune Daniel So. Secondary Ed - Social Studies  South Berlington, Vt.  
           
SPORT - Softball          
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Burke Taylor Jr.  Elementary Education New Sharon, Maine  
Dillan Alyssa Sr. Rehabilitation Services Plymouth, Mass.  
Flaherty Karen Sr. Early Childhood Education Rumford, Maine  
Gagnon Broghan So. Elementary Education Winslow, Maine  
Oberg Kayleigh Jr.  Biology Winthrop, Maine  
Stevens Leah Jr.  Community Health Education Ellsworth, Maine  
Veitch Melissa Jr.  Geography & Environmental Plan Hillsborough, Maine  
Wilson Makayla So. Special Education Belgrade, Maine  
           
SPORT - Lacrosse          
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Lynch Keilly Sr. Elementary Education Lyman, Maine  
Monbouquette Isabella Jr. Environmental Planning Bath, Maine  
Wasina Lydia So. Secondary Ed - Mathematics Waterboro, Maine  
           
SPORT - Men's Basketball        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Mohlar Silas So. Biology Readfield, Maine  
Owens Anthony Sr. Business Economics Winthrop, Maine Sportsmanship 
Robinson Riley Sr. Business Economics Dixfield, Maine First TeamAll-Conference
Violette Nathan Jr. Biology Oakland, Maine  
Malloy Chase Sr. Biology Madison, Maine  
           
SPORT - Women's Basketball        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Brodeur McKenna Jr. Psychology Oakland, Maine First Team All-Conference
Delano Cassidy So. Early Childhood Education Kittery, Maine  
Lamb Sara Sr. Elementary Education Topsham, Maine Sportsmanship
Ramsdell Halee Jr. Elementary Education Wells, Maine  
Talarico Kasey Jr. Elementary Education Lewiston, Maine  
Wilson Makayla So. Special Education Belgrade, Maine  
Crockett Chelsea So. Secondary Education  Newport, Maine  
           
SPORT - Men's Outdoor Track & Field        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Fisher Garrett Sr. Psychology Sidney, Maine  
           
SPORT - Women's Track & Field        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Brink Jessica Jr. Early Childhood Education Barnet, Vt.  
Ireland Paige Sr. Rehabilitation Services  Searsport, Maine  
Leonard Alyssa  Sr. Elementary Education Lyndonville, Vt.  
Lingar Tabitha Jr. Actuarial Science Danville, NH  
McLean Stephanie Sr. Elementary Education Beacon Falls, Conn.  
Roberts Tawnee So. Early Childhood Education Portland, Maine  
LeBlanc Katie Sr. Business Economics Saco, Maine  
           
SPORT - Women's Snowsports        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Dutterer Paige Jr. Elementary Education  Greenwood, Maine  
Gaiero Alicia  Sr. Environmental Policy/Planning  Belfast, Maine  
Guilmet Erin Sr. Community Health Education  Readfield, Maine  
           
SPORT - Men's Snowsports        
Last  First Class Major Hometown/State Sport Honors
Reid Isaiah Jr.  Biology  Kingfield, Maine  
Marland Connor Sr. Biology Wrentham, Mass.