UMF Announces 2019 Dean's List

UMF Announces 2019 Dean's List

The University of Maine at Farmington Athletic Department is proud to announce its Dean's List for the spring 2019 semester. UMF is nationally recognized for its academic excellence, affordability and graduates' positive career outcomes.

UMF maintains a Dean's List each semester for those students completing a minimum of 12 credits in courses producing quality points. Students whose grade point average for the semester is equal to or greater than 3.8 are listed with high academic achievement. Students whose grade point average for the semester is less than 3.8 but equal to or greater than 3.5 are listed with academic achievement.

 

Maine

Augusta - Allison Laplante (Women's Track & Field), Justin Rodrigue (Baseball, Golf)

Belgrade - Makayla Wilson (Women's Basketball, Softball)

Bethel - Connor Dunn (Snow Sports)

Blue Hill - Samuel Scheff (Snow Sports) 

Bowdoinham - Ryley Leech (Women's Soccer) 

Brunswick - Caroline Headley (Women's Lacrosse), Heather Kinee (Women's Soccer)

Columbia - Dexter Wright (Golf) 

Coplin Plantation - Jed Stevens (Snow Sports)

Cumberland - Haley Felkel (Women's Basketball) 

Dayton - Eden LeBlanc (Women's Soccer)

Ellsworth - Leah Stevens (Women's Soccer)

Farmington - Anthony Owens (Men's Basketball) 

Gorham - Andrea Stemm (Field Hockey)

Greene - Emma Martineau (Field Hockey)

Greenwood - Paige Dutterer (Snow Sports)

Jay - Destiny White (Snow Sports)

Kingfield - Michael Miller (Snow Sports), Isaiah Reid (Snow Sports)

Kittery - Cassidy Delano (Women's Basketball) 

Lewiston - Kasey Talarico (Field Hockey, Women's Basketball)

Lyman - Keilly Lynch (Women's Lacrosse)

Madison - Chase Malloy (Baseball)

Monmouth - Haley Fletcher (Women's Soccer), Abigail Hunt (Women's Cross Country)

New Sharon - Taylor Burke (Softball)

Newport - Chelsea Crockett (Women's Basketball)

North Monmouth - Hannah Anderson (Women's Basketball) 

Oakland  - McKenna Brodeur (Women's Soccer, Women's Basketball), Fern Calkins (Women's Soccer), Nathan Violette (Men's Basketball)

Otisfield - Emily Corbett (Field Hockey) 

Parsonsfield - Elizabeth Ouellette (Field Hockey)

Poland - Alan Young (Men's Basketball)

Portland - Rylie Turner (Field Hockey)

Rangeley - Kyle LaRochelle (Men's Basketball)

Readfield - Erin Guilmet (Snow Sports), Silas Mohlar (Men's Basketball, Men's Soccer)

Rumford - Karen Flaherty (Softball)

Searsport - Paige Ireland (Women's Cross Country, Women's Track and Field)

Sidney - Garrett Fisher (Men's Track and Field)

South Portland - Paige Carter (Women's Basketball), Amber McKenzie (Women's Track & Field), Daniel Mickiewicz (Golf), Matthew Pelletier (Golf) 

Topsham - Sara Lamb (Women's Basketball)

Wells - Halee Ramsdell (Women's Basketball)

Wilton - Emilee Eustis (Women's Basketball)

Winslow - Broghan Gagnon (Softball)

Winthrop - Derek Mclaughlin (Men's Soccer), Kayleigh Oberg (Softball)

Woolwich - Isabella Monbouquette (Women's Lacrosse)

 

Connecticut 


Jewett City - Heather Boland (Women's Lacrosse)

Massachusetts 

Arlington - Chloe Horn (Field Hockey)

Brockton - Jessica Freeborn (Snow Sports)

Hanson - Jillian Shangold (Women's Soccer)

Wrentham - Connor Marland (Men's Cross Country, Snow Sports, Men's Track & Field)

 

New Hampshire 

Derry - Ryan Simard (Baseball)

Etna - Alan Baker (Golf)

Gilmanton Iron Works - Jenny Hancock (Snow Sports)

Hillsborough - Melissa Veitch (Softball)

Moultonborough - Tristan Price (Men's Soccer)

Somersworth - Hunter Michaud (Men's Soccer)

 

Vermont

Lyndonville - Alyssa Leonard (Women's Track & Field)

Saint Johnsbury - Jessica Brink (Women's Track & Field)

South Burlington - Daniel Terhune (Baseball)